Doděláváte nebo rekonstruujete svůj sprchový kout a přemýšlíte, zdali použít klasické dlaždičky nebo moderní stěrku? Pak jste tu na správném místě a tento článek Vám pomůže při rozhodování.
Dlaždičky nebo Betonová stěrka?
Jak všichni jistě víte, hlavní nevýhodou dlaždiček jsou spáry, které se nedají pořádně čistit, zachycují se na nich nečistoty, často se na nich tvoří plíseň a tím kazí celkový vzhled dlaždiček. Pokud se tomuto chcete vyhnout, tak je pro vás betonová stěrka perfektním řešením. Naší nejodolnější betonovu stěrkou, která se používá na podlahy a do sprchových koutů, je stěrka Betoncem system. Jedná se o vícesložkový a vícevrstvý systém, který zajišťuje vysokou odolnost, krásný, moderní a bezesparý vzhled a naprosto nenáročnou údržbu.
Jaká betonová stěrka je pro vás ta pravá?
Víme, že s větším sortimentem přichází i větší zmatenost ve výběru té správné stěrky, každá stěrka totiž nemůže být použita všude. Bohužel velice oblíbenou betonovou stěrku Muro do sprchového koutu aplikovat nelze, protože je mramoro-vápenného složení a my na takové místo potřebujeme stěrku na cementové bázi. Jak je již zmíněno výše, nejvhodnější variantou je betonová stěrka Betoncem system. Tato stěrka se používá na nejvíce exponovaných místech jako jsou podlahy v interiérech a exteriérech, podlahy a stěny v komerčních prostorech, ve sprchových koutech apod.
Příprava podkladu a penetrace
Velmi důležitá je kvalitní příprava podkladu. Prvním krokem je kvalitní cementová hydroizolace, kterou je potřeba nanést na stěny a popřípadě i na podlahu sprchového koutu. Do rohů a spojů stěn s podlahou dáme bandáže a hydrizolací vše dorovnáme do hladkého povrchu bez nerovností. Jakmile bude hydroizolace suchá, můžeme se pustit do aplikace penetrace Extradeep. Penetrace Extradeep se aplikuje válečkem nebo štětcem. Na zvláště pórovitých podkladech doporučujeme zředit první vrstvu 20% vodou. Druhou vrstvu aplikujeme již neředěnou.
Aplikace vyrovnávací stěrky Betonstuk
Když máme napenetrováno, tak se můžeme pustit do první vrstvy betonové stěrky Betonstuk. Stěrkovou hmotu připravíme smícháním tekuté složky Betonlatex a suché složky Betonstuk v poměru 1:5 (tj. 2,5kg Betonlatex +12,5 kg Betonstuk + 1-1,5 l vody).
Jakmile máme tekutý Betonlatex promíchaný s požadovaným pigmentem, pomalu přidáváme suchou směs a vodu dokud není směs homogenní a nezmizí hrudky a suché částice. V tuto chvíli můžeme začít nanášet stěrku na již připravený a napenetrovaný podklad. Aplikujeme materiál nejlépe pomocí zubatého nerezového hladítka a uhlazujeme hladkou stranou. Pro dosažení nejlepšího a nejodolnějšího výsledku betonové stěrky aplikujeme dvě vrstvy Betonstuku. Mezi každou vrstvou povrch pečlivě přebrousíme.
Aplikace betonové stěrky Betoncem
Jakmile máme první i druhou vrstvu Betonstuku hotovou, můžeme pokračovat s aplikací finální betonové stěrky Betoncem. Opět přidáme do Betonlatexu požadovaný pigment a pokračujeme přípravou stěrkové hmoty smícháním tekuté směsi Betonlatexu a suché směsi Betoncemu v poměru 1:4 (tj. 2,5kg Betonlatex + 10 kg suché směsi Betoncem + 1l vody), jakmile máme stěrku připravenou, můžeme se pustit do nanášení betonové stěrky. Materiál je speciálně navržený k vytváření hladké finální vrstvy, tudíž musíme stěrku aplikovat ve velmi tenkých vrstvách. Hladítko při aplikace držíme ve sklonu 30 - 45°, stejně jako při aplikaci benátského štuku. Jakmile bude Betoncem suchý, přebrousíme ho pomocí brusné mřížky nebo brusného papíru o hrubosti 60 až 200. Po dokončení broušení vysajeme a odstraníme prach vlhkým hadrem. Druhou vrstvu betonové stěrky Betoncem aplikujeme pouze pokud chceme získat hladší povrch nebo chceme vytvořit efekt dekorativního stínování (mráčky). Až budeme mít betonovou stěrku nanesenou, necháme jí lehce zaschnout. Pozor však, aby stěrka nepřeschla, to by se už nedala vyleštit. Leštíme vždy ve chvíli kdy je povrch suchý na dotek avšak uvnitř je stále zbytková vlhkost. Při leštění máme vždy na paměti, že čím více materiál vyleštíme, tím více ztmavne.
Aplikace finálního ochranného laku
Po úplném ztvrdnutí a vyschnutí betonové stěrky (nejlépe 48h) se pustíme do posledního kroku a to aplikace ochrné vrstvy. Do sprchového koutu rozhodně doporučujeme aplikovat vysoce odolný lak PUWB easy, který zajistí maximální ochranu stěrky a povrch bude poté 100% voděodolný. Než se však pustíme do samotné aplikace laku, tak je potřeba nanést penetraci pod lak primer WB, která zajistí jednodušší aplikaci laku, vyhnete se velice nepříjemným flekům, které se často vyskytují při aplikaci epoxidového laku a zajistí maximální přilnavost následného laku. Tuto penetraci nanášíme válečkem v jedné vrstvě. Po zaschnutí se můžeme vrhnout na aplikaci samotného laku, kterou provádíme válečkem s krátkými chlupy ve třech vrstvách (na stěnách či podlahách aplikujeme pouze dvě vrstvy).
A je to! Všechny vrstvy jsou naneseny, vyleštěny a vaše betonová stěrka ve sprchovém koutě je na světe. Přejeme vám úspěšnou aplikaci vaší betonové stěrky a nezapomeňte, že kdybyste si nevěděli s něčím rady, tak jsme tu pro vás na telefonu a rádi vám se vším poradíme. Uvidíme se u dalšího článku našich rad a tipů!
Váš tým Domus Aurea