Oslovila vás imitace pohledového betonu, rádi byste si udělali betonovou stěrku sami, ale nejste si tak úplně jistí jak na to? To není žádný problém, stačí postupovat krok po kroku podle našeho návodu.
Jakou stěrku zvolit na imitaci betonu?
Nejdříve si povíme jaké stěrky jsou pro imitaci betonu nejvhodnější. Stěrka Istinto se spíše používá na tvorbu pohledového betonu, který bude více strukturovaný a hrubší, pokud chcete imitaci betonu, která vyniká hladkým povrchem bez struktury, tak je ideální volbou stěrka Muro Naturale, která zároveň obsahuje lupínky slídy, které po finálním vyleštění povrchu nádherně odrážejí paprsky slunce.
Penetrace je základ!
Základ každé aplikace je penetrace, pod přírodní stěrky však můžete dát pouze minerální penetrace, ty zajistí perfektní přilnutí betonové stěrky ke zdi. Penetrační nátěr vždy nanášíme válečkem, aby vznikl efekt pomerančové kůry a tím se zlepšila přídržnost materiálu k podkladu.
Aplikujeme v jedné vrstvě a není třeba jej ředit vodou. Mám pro vás však jednu malou radu, aby se vám nátěr lépe nanášel, dejte do něj jednoho malého panáka vody a důkladně ho promíchejte, nátěr pak bude vláčnější a bude se perfektně nanášet.
Jak správně aplikovat betonovou stěrku?
Jakmile máme plochu napenetrovanou, můžeme se vrhnout na aplikaci vybrané betonové stěrky. Stěrka Istinto a Muro se nanáší v jedné vrstvě speciálním hladítkem se zubem, které vám zajistí rovnoměrné nanesení materiálu.
Nejdříve použijeme zubatou stranu hladítka, pomocí které naneseme rovnoměrnou vrstvu materiálu. Poté hladkou stranou hladítka uhladíme zuby, které nám vytvořila zubatá strana hladítka. Pokud bude mít náš pohledový beton kresbu, tak vždy přejíždíme hladítkem v souladu s kresbou, kterou budeme chtít tvořit, přičemž se nám na hladítku vytváří jemný šlem, kterým vyplníme nerovnosti a póry.
Tvorba betonové struktury
Když máme nanesenou rovnoměrnou vrstvu betonové stěrky, tak začneme vytvářet strukturu betonu (pokud je žádaná). Možností je spoustu, ale která bude ta pravá záleží pouze na vás a vaší kreativitě. Pokud chcete vytvořit klasický pohledový beton s občasnou hrubší kresbou, tak se vám bude hodit hladítko na tvorbu struktur, jestli chcete vytvořit spíše hladkou imitaci betonu s charakteristickými spárami budete potřebovat toto tvořítko na spáry.
Finální leštění betonové stěrky
Až budeme mít vytvořenou kresbu, necháme stěrku lehce zaschnout. Pozor však, aby stěrka nepřeschla, to by se už nedala vyleštit. Leštíme vždy ve chvíli kdy je povrch suchý na dotek avšak uvnitř je stále zbytková vlhkost. Způsob leštění se liší podle zvolené stěrky. Pokud aplikujeme stěrku Istinto, můžeme leštit bez omezení, zdali aplikujeme stěrku Muro, tak před leštěním použijeme aplikační rukavici, pomocí které z povrchu odstraníme částečky slídy, která není dobře zakotvena v podkladu. V opačném případě by se mohlo stát, že dojde k poškrábání povrchu. Pokud není ještě materiál dokonale suchý je možné tyto škrábance hladítkem opravit. Při leštění máme vždy na paměti, že čím více materiál vyleštíme, tím více ztmavne.
A je to! Stěrka je nanesena, vyleštěna a váš pohledový beton je na světě.
Přejeme vám úspěšnou aplikaci vaší betonové stěrky a nezapomeňte, že kdybyste si nevěděli s něčím rady, tak jsme tu pro vás na telefonu a rádi vám se vším poradíme. Uvidíme se u dalšího článku našich rad a tipů!